איך לקבל הקלות בפסיכומטרי? - זינוק

איך לקבל הקלות בפסיכומטרי?

כמו תמיד, גם עכשיו השקענו למענכם והכנו עבורכם סדרה של סרטונים ובה מידע חשוב לגבי הקלות בסיכומטרי והתאמות בבחינה הפסיכומטרית! סרטונים אלה יתרמו לך רבות כיצד לקבל את ההקלות שמגיעות לך.

אז איך לקבל הקלות בפסיכומטרי? קבלו סרטון הסבר

בבחינה הפסיכומטרית בדומה לבחינות הבגרות יש התאמות / הקלות שניתנות ללקויי למידה ולבעלי הפרעת קשב וריכוז.
לצערנו, רק 10% מבין התלמידים שקיבלו התאמות בבגרויות מקבלים אותן גם בבחינה הפסיכומטרית.
אך החדשות הטובות הן שבזינוק הקמנו את מחלקת ההקלות שבזכותה יותר מ- 85% מהתלמידים מקבלים התאמות והקלות בבחינה הפסיכומטרית.


רוצים עוד מידע על מחלקת ההקלות של זינוק? קבלו סרטון הסבר


מנהל מחלקת הפיתוח של זינוק מסביר על תהליך העזרה בקבלת ההקלות בזינוק.
רוצים עוד מידע על מחלקת ההקלות של זינוק? לחצו כאן

סרטון הסבר על איך מקבלים את הקלות בפסיכומטרי

אז הבנתם שתהליך העבודה מול הגוף שמעביר את הבחינה הפסיכומטרית ונקרא ״המרכז הארצי לבחינות והערכה״ שונה מאוד מתהליך העבודה מול הגוף שמעביר את הבגרויות (משרד החינוך). בסרטון הבא נסביר לכם על תהליך העבודה כדי לקבל את הקלות בפסיכומטרי.


סרטון הסבר על איך ממלאים שאלון לנבחן כדי לקבל הקלות בפסיכומטרי?

על מנת לקבל את הקלות בפסיכומטרי אתם נדרשים למלא שאלון לנבחן. את השאלון ניתן להוריד בלינק הבא.
בסרטון הבא נסביר לכם כיצד למלא את השאלון באופן הטוב ביותר כדי לקבל את ההקלות ואת ההתאמות בפסיכומטרי.
כמובן, אם אתם מסתבכים, או שסתם בא לכם שנעזור לכם ונגדיל באופן משמעותי את הסיכוי שלכם לקבל הקלות – צרו איתנו קשר


סרטון הסבר על סוגי האבחונים השונים שצריך לעשות כדי לקבל את ההקלות בפסיכומטרי

על מנת לקבל את הקלות בפסיכומטרי חשוב שיהיה לכם אבחון בתוקף. אם יש לכם אבחון ישן, גם הוא מסייע מאוד כתיעוד מגיל צעיר ללקות הלמידה שלכם.
באופן כללי ניתן לבצע מספר סוגי אבחונים: אבחון דידקטי, אבחון פסיכו דידקטי, ואבחון קשב.
בסרטון הבא נסביר לכם על סוגי האבחונים השונים ואיזה מהם הכי כדאי לכם לעשות כדי לקבל את ההקלות בפסיכומטרי.


סרטון הסבר על היכן לעבור אבחון בשביל לקבל הקלות בפסיכומטרי

אחרי שהבנתם איזה אבחון אתם צריכים לעשות – אם זה אבחון דידקטי, אבחון קשב וריכוז, או אבחון פסיכו דידקטי, חשוב שתדעו באיזה מכון אבחון לעשות את האבחון כדי לקבל את הסיכוי הגבוה ביותר לקבל את ההקלות וההתאמות בבחינה הפסיכומטרית.
בסרטון הבא אנחנו מסבירים על הדרישות של ״המרכז הארצי לבחינות והערכה״ שמעביר את הבחינה הפסיכומטרית, ועל מכוני האבחון המומלצים.

סרטון הסבר על איך למלא את השאלון למאבחן בפסיכומטרי כדי לקבל את ההקלות?

על מנת לקבל את ההקלות בפסיכומטרי צריך לדאוג שהמאבחן שמבצע עבורכם את האבחון ימלא שאלון מיוחד למאבחן. להורדת השאלון – לחץ כאן
בסרטון הבא ניתן לכם דגשים חשובים למילוי של השאלון למאבחן על מנת להגדיל את הסיכויים לקבלת הקלות בפסיכומטרי

סרטון הסבר על איך נרשמים לבחינה הפסיכומטרית?

על מנת להגיש בקשה לקבלת הקלות בפסיכומטרי עליכם להירשם לפני כן לבחינה הפסיכומטרית.
בסרטון הבא הסבר וטיפים על איך להירשם לבחינה הפסיכומטרית.

סרטון הסבר למי שקיבל הארכת זמן בפסיכומטרי מפע״ם והקראה באנגלית או הקראה בעברית – איך להשתמש בהקלות כדי לקבל ציון גבוה בפסיכומטרי?

קיבלתם הקלות בפסיכומטרי? איזה כיף!
ממש ממליצים לכם ליצור איתנו קשר ולבדוק איך אנחנו יכולים לעזור לכם לקבל ציון גבוה – ליצירת קשר – לחצו כאן
בינתיים ממליצים לכם לצפות בסרטון הבא שבו יש מלא טיפים ועצות על איך להשתמש בהארכת הזמן בפסיכומטרי שנקראת מפע״ם ואיך להשתמש בהקראות.

למידע נוסף על הארכת הזמן בפסיכומטרי – לחצו כאן
למידע נוסף על ההקראה באנגלית בפסיכומטרי – לחצו כאן
למידע נוסף על ההקראה בעברית בפסיכומטרי – לחצו כאן

סרטון הסבר למי שקיבל הקלה בפסיכומטרי של מחשבון – איך להשתמש בהקלה כדי לקבל ציון גבוה בפסיכומטרי?

קיבלתם מחשבון? איזה אדיר!
ממליצים לכם לדבר איתנו דחוף כדי לראות איך אנחנו יכולים לעזור לכם – צרו קשר
בינתיים תנו צפייה לסרטון הבא עם טיפים וטריקים על המחשבון בפסיכומטרי ואיך להשתמש בו.

למידע נוסף על המחשבון בפסיכומטרי – לחצו כאן

סרטון הסבר למי שקיבל הקלות בפסיכומטרי של הפסקות בין פרקים ודף תשובות מוגדל- איך להשתמש בהקלות כדי לקבל ציון גבוה בפסיכומטרי?

שמחים מאוד בשבילכם שקיבלתם את ההקלות בפסיכומטרי!
ממש כדאי לכם לדבר איתנו מהר כדי לראות איך אנחנו יכולים לעזור לכם – צרו קשר!
בינתיים תצפו בסרטון ההסבר הבא שבו טיפים וטריקים על איך למקסם את ההקלות שקיבלתם בפסיכומטרי – דף תשובות מוגדל והפסקות בין פרקים

לעוד מידע על ההקלה של הפסקות בין פרקים בפסיכומטרי – לחצו כאן
למידע נוסף על ההקלה של דף תשובות מוגדל בפסיכומטרי – לחצו כאן


רוצים עוד מידע על ההקלות בפסיכומטרי? לחצו על ההקלה למידע נוסף


מה מספרים התלמידים שלנו על הקלות בפסיכומטרי?

ניצן היא תלמידת זינוק שאובחנה עם הפרעת קשב וריכוז. אחרי הקורס בזינוק היא קיבלה ציון פגזי במיוחד שאפשר לה להתקבל למה שחלמה ללמוד – עבודה סוציאלית.

צפו בניצן מספרת על החוויה שלה גם בעבודה מול מחלקת ההקלות של זינוק וגם אחרי שעברה קורס שמותאם לתלמידים שקיבלו הקלות בפסיכומטרי

שאלות נפוצות לקבלת הקלות והתאמות

אז איך מבקשים התאמות?

מכינים תיק מסמכים מקיף וממצה ככל הניתן, שיכיל מסמכים שונים הנוגעים ללקויות הלמידה, הפרעות הקשב ובעיות רפואיות במידה ויש. חשוב שהתיק יכלול מסמכים שיצביעו על הקשיים שחווית לאורך השנים (מהילדות ועד היום). את תיק המסמכים יש להעביר ליחידה לבחינות מותאמות במרכז הארצי, יחד עם טפסי ההרשמה לא יאוחר מהמועד האחרון להרשמה.

מה כדאי שיהיה בתיק המסמכים?

 1. כל האבחונים שעברת אי פעם, מהילדות ועד היום. חשוב למצוא את כל האבחונים! אם אינך מוצא/ת אחד מהם- נסה/י לפנות לביה”ס בו למדת (אולי נשאר אצלם עותק), או למכון בו אובחנת (אולי הם יכולים לספק לך עותק נוסף של האבחון, או לפחות אישור על כך שאובחנת אצלם, ומתי).
 2. אבחון לקויות למידה בתוקף. ( איך תדע/י האם האבחון שלך בתוקף? ואיזה אבחון כדאי לעשות?… פרטים בהמשך)
 3. אבחון קשב וריכוז, במידה ויש לך הפרעת קשב וריכוז. שים/י לב: אבחון לקויות למידה/דידקטי/פסיכו דידקטי איננו מספיק כדי לקבוע שיש לך הפרעת קשב וריכוז. עליך לצרף גם אבחון של פסיכיאטר/נוירולוג המומחים להפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים. אם נדמה לך שאולי יש לך הפרעת קשב וריכוז, אך מעולם לא אובחנת באופן פורמאלי- מומלץ לגשת לאבחון אצל איש מקצוע (פסיכיאטר/נוירולוג). כך תוכל/י למצוא דרכי התמודדות עם הקושי, וגם יהיה לך מסמך קביל לצרף לתיק המסמכים.
 4. שאלון לפונה. זהו שאלון שנוצר ע”י המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, ועליך לענות עליו בכתב ידך ולצרפו לתיק המסמכים. עוד פרטים על השאלון הזה- בהמשך. ובינתיים – הנה קישור https://nite.org.il/files/accommodations/examinee_quest.pdf  לשאלון.
 5. שאלון למאבחן. אם האבחון שלך בתוקף, או שאת/ה עושה אבחון חדש שאיננו אבחון מת”ל (פרטים על אבחון מת”ל- בהמשך)- עליך לבקש מהמאבחנ/ת למלא עבורך “שאלון למאבחן”. זהו שאלון שנוצר ע”י המרכז הארצי, והוא מרכז את הפרטים שהמרכז הארצי מבקש לקבל באבחון אם חסר מידע באבחון עליך לבקש ממנו/ה שתבצע את ההשלמות הנחוצות. הנה קישור לשאלון
  https://nite.org.il/files/accommodations/diagnostic_quest.pdf
 6. אישור על התאמות שקיבלת במבחני הבגרות. מומלץ לצרף מסמך של ביה”ס/משרד החינוך, המפרט אילו תנאים מותאמים הוענקו לך במבחני הבגרות. אם אין ברשותך מסמך כזה, ניתן לנסות ולבקש מביה”ס שיספק לך אישור כיום.
 7. אישורים ושאלונים רפואיים. במידה וקיימת מגבלה רפואית (פיזית או נפשית) שעלולה להשפיע עליך במהלך הבחינה, חשוב לצרף לתיק המסמכים אישורים רפואיים. וכן יש לבקש מרופא מומחה רלוונטי למלא עבורך שאלון רפואי. להלן קישורים לשאלונים השונים:
  אם מדובר במגבלה פיזית כללית   https://nite.org.il/files/accommodations/Physical_quest.pdf
  אם מדובר בלקות ראיה                 https://nite.org.il/files/accommodations/Physical_quest.pdf
  אם מדבור בלקות שמיעה              https://nite.org.il/files/accommodations/hearing_quest.pdf
  אם מדובר בבעיה נפשית              https://nite.org.il/files/accommodations/mental_quest.pdf
  אם מדובר בבעיות מסוגים שונים    https://nite.org.il/files/accommodations/physician_general_quest.pdf
 8. תעודות ביה”ס. מומלץ למצוא תעודות ביה”ס (בעיקר מתקופת ביה”ס היסודי), שמצביעות על קשיי הלמידה שלך לאורך השנים. חפש/י בעיקר הערות מילוליות של המורה שמעידות על קשיים שחוויתם, וכן פערים משמעותיים בציונים במקצועות שהיו קשים לך במיוחד. תעודות יעזרו לך להמחיש את הקשיים שחווית כבר מגיל צעיר. חשוב לזכור שלא כל תעודה בהכרח תתרום לתיק המסמכים. יועצי מחלקת ההתאמות של מרכז “זינוק” ישמחו לעזור לך לבחור את התעודות הרלוונטיות והמועילות ביותר למטרת בקשת ההתאמות.
 9. מכתבי חוות דעת ממורים ואנשי מקצוע שלימדו אותך מומלץ לפנות למורים/ות שלימדו אותך לאורך השנים (בביה”ס או במסגרות פרטיות) על מנת שיכתבו מכתב חוות דעת לגביך. בקש/י מהם/ן להתייחס לנקודות הקושי שאפיינו אותך בזמן היכרותו/ה איתך, וכמו כן לנקודות החוזק- אילו התאמות לימודיות ויכולות עזרו לך להביע את הידע שלך על אף הקשיים האובייקטיביים. יועצי מחלקת ההתאמות יוכלו לתת לך דגשים נוספים למכתבים אלו, וכן טיפים לשיפור מכתבים שתשיג.

איך אדע האם האבחון שלי בתוקף?

על מנת שאבחון לקויות למידה ( דידקטי) יהיה תקף , המרכז הארצי מציב שני תנאים:
1. האבחון נערך בחמש השנים האחרונות לכל היותר כלומר, אבחון שנערך בגיל צעיר יותר מ- 16 איננו תקף). 

2. האבחון נערך בגיל 16 לכל המוקדם

אם האבחון האחרון שעברת עומד בשני התנאים האלו- הוא תקף מבחינת המרכז הארצי. אם הוא לא עומד בשני התנאים, או עומד רק באחד התנאים- הוא איננו תקף, ועליך לעבור אבחון לקויות למידה חדש על מנת לבקש התאמות מהמרכז הארצי לבחינות ולהערכה. כמו כן, חשוב לוודא שהאבחון כולל את התחומים הבאים- קריאה, כתיבה, מתמטיקה ואנגלית.
לגבי אבחון קשב וריכוז: המרכז הארצי מבקש לראות אבחון משלוש השנים האחרונות, שנערך ע”י פסיכיאטר או נוירולוג למבוגרים המתמחים בהפרעות קשב וריכוז. האבחון צריך להיות ספציפי לתחום הקשב והריכוז, ולכלול בדיקה מעמיקה.

אני צריך/ה אבחון לקויות למידה חדש… איזה אבחון כדאי לעשות?

אבחוני לקויות למידה מתחלקים לשני סוגים- דידקטי ופסיכו דידקטי. אבחון דידקטי נערך ע”י מאבחנ/ת מוסמך/ת ללקויות למידה, ובודק תפקודי למידה, תפקודי שפה ותפקודים קוגניטיביים. אבחון פסיכו דידקטי נערך ע”י פסיכולוג, ומוסיף לבדיקה גם את תחום ההיבט הרגשי וכן בדיקת אינטליגנציה. לצורך בקשת ההתאמות מהמרכז הארצי- יש צורך באבחון דידקטי בלבד.

אז איפה כדאי לעשות אבחון דידקטי?

ישנם מכונים רבים שעורכים אבחונים דידקטיים. אם את מעוניינים לעבור אבחון אצל מאבחנ/ת מסוימ/ת או במכון מסוים, וודאו שהם מוכרים ע”י המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. וודאו שמדובר במכון מוכר ומורשה, ובררו מול המכון שהוא מוכר לצורך בקשת התאמות מהמרכז הארצי

איפה כדאי לעשות אבחון קשב וריכוז?

אפשרות אחת היא לגשת לנוירולוג/פסיכיאטר דרך קופת החולים. בדרך כלל הוא יפנה אתכם במידת הצורך לבדיקת קשב וריכוז. ישנן כמה בדיקות, וכל איש מקצוע יפנה אתכם לבדיקה המתאימה ע”פ דעתו המקצועית. לאחר הבדיקה, עליך לחזור אל הנוירולוג/פסיכיאטר עם תוצאות הבדיקה, על מנת שהוא ייתן את אבחנתו ע”פ הבדיקה וע”פ פרמטרים נוספים.
חשוב לזכור: בדיקת קשב וריכוז איננה מדד מהימן לקיום של הפרעת קשב וריכוז בפני עצמה! היא רק כלי עזר לאיש המקצוע (נוירולוג/ פסיכיאטר), והוא זה שמאבחן את קיום ההפרעה. לכן, לא מומלץ להגיש למרכז הארצי רק תוצאות בדיקה ללא חוות דעת של איש מקצוע רלוונטי.
אפשרות נוספת ומומלצת היא לעבור אבחון קשב וריכוז קליני אצל פסיכיאטר/ית. אבחון כזה נעשה אצל פסיכיאטרים המתמחים בהפרעות קשב אצל מבוגרים, במכונים פרטיים. אבחון כזה נשען לא רק על בדיקת קשב, אלא על שיחה מעמיקה, על הרקע הקליני שלך לאורך השנים וכד’. במכונים מסוימים תוכל/י גם לקבל התאמה של טיפול תרופתי במידת הצורך, כולל מעקב לאורך מספר חודשים על מנת לוודא שהמינון מתאים ואופטימאלי עבורך.
בכל מקרה חשוב לוודא שאיש המקצוע בו בחרת מתמחה בהפרעות קשב וריכוז אצל מבוגרים.


האם ניתן לבצע אבחון קשב וריכוז דרך הצבא?

לעיתים כן, וכדאי לנסות. יש לפנות לרופא/ת היחידה ולבקש הפניה לאבחון קשב וריכוז


עוד קצת פרטים לגבי “השאלון לפונה”, ואיך צריך למלא אותו?

השאלון לנבחן נוצר ע”י המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, וכל נבחן שמבקש לקבל התאמות צריך למלא אותו ולהגיש אותו למרכז הארצי כחלק מתיק המסמכים. מדובר בשאלון של עמוד אחד, ובו שאלות אישיות לגבי הקשיים הלימודיים שחווית לאורך השנים.
את השאלון עליך למלא בעצמך, ובכתב ידך. אם אינך יכול/ה למלא אותו ללא עזרה, עליך לציין זאת בשאלון עצמו, אם פירוט הסיבה שהזדקקת לעזרה במילוי השאלון, ומי עזר לך למלא אותו
בשאלון אין מקום לתשובות ארוכות, ולכן יש לענות תשובות ממוקדות כמה שניתן.


מה עושים עם תיק המסמכים המוכן?

את תיק המסמכים יש לשלוח אל המרכז הארצי בירושלים ביחד עם טפסי ההרשמה לבחינה
ניתן להירשם דרך האינטרנט באתר של המרכז הארצי או לקנות ערכת הרשמה לבחינה בחנויות “סטימצקי” / “צומת ספרים”. בערכה ישנו טופס הרשמה שבתחתית שלו שובר לתשלום דמי הרשמה לבחינה. יש למלא את הטופס, ולשלם את השובר (בבנק הדואר, או בבנק שבו פתחת את הפיקדון אם הנך מעוניין/ת לשלם דרך הפיקדון הצבאי.
את טופס ההרשמה המלא והמשולם יש לשים במעטפה אחת עם תיק המסמכים, ולשלוח אל המרכז הארצי בירושלים (הכתובת מופיעה בערכת ההרשמה/ באינטרנט), מומלץ בדואר רשום. יש לוודא שהמעטפה מגיעה אל המרכז הארצי עד התאריך האחרון להרשמה, ומומלץ הרבה לפניו. לא ניתן לבצע הרשמה מאוחרת, ולא ניתן להוסיף מסמכים לאחר המועד האחרון להרשמה!

שימו לב:
תיק המסמכים וטפסי ההרשמה חייבים להגיע אל המרכז הארצי יחד, או בהפרש זמנים קטן מאוד. אחרת- המרכז הארצי עלול לדרוש תוספת תשלום בגין הוספת מסמכים. לכן, חשוב לוודא שאת/ה נרשם/ת לבחינה רק כאשר תיק המסמכים שלך מוכן.
בנוסף, שים/י לב שהתאריך האחרון להרשמה הוא גם התאריך האחרון להגשת ערעורים לגבי תשובת המרכז הארצי. לכן- מומלץ לשלוח את בקשת ההתאמות כמה שיותר זמן לפני מועד ההרשמה האחרון.
תשובת המרכז הארצי לבקשתך תגיע בדואר, כחודש לאחר שהתקבלה.

יישר כח ובהצלחה!

מחלקת ההקלות של זינוק פסיכומטרי

מאמרים נוספים בנושא הקלות בפסיכומטרי

קורס פסיכומטרי בגישה אחרת

Skip to content