איך זוכרים מילים? - זינוק

הקדמה

תארו לכם שהייתם קמים מחר בבוקר ויודעים 2000 מילים חדשות! אז זה לא יקרה מחר בבוקר – אלא בעוד מספר בקרים מעכשיו. איך? אסוציאציות!

אסוציאציה זה הקסם שמחבר בין מה שיש לנו בראש למידע חדש. כך היא הופכת את המידע החדש לעוד משהו שיש לנו בראש, ואז אפשר גם אליו לקשר מידע חדש! אנחנו יוצרים סיפור סביב המילה, שניתן לדמיין אותו. זה יוצר זיכרון חוויתי שנשמר היטב, ובלי השינון המשעמם שהיינו צריכים לעשות עד היום…

שיטת הלימוד האסוציאטיבית של זינוק נבדקה בהצלחה בשפות נוספות רבות – רוסית, ספרדית, צרפתית, גרמנית, ערבית, פרסית ואפילו טורקית!

ערכנו ניסוי:
לקחנו קבוצה של 10 תלמידי זינוק ללא ידע מקדים בטורקית.
עברנו איתם על אסוציאציות (דרכים לזכור) ל-50 מילים חדשות (שמות של חיות, צבעים, חלקי גוף…).
לאחר שנתיים בדיוק (אסוציא-לדת) בדקנו כמה מהמילים הם זוכרים.
במהלך השנתיים האלו התלמידים לא נחשפו למילים אף לא פעם אחת.

התוצאות היו יוצאות דופן! התלמידים זכרו קרוב ל-100% מהמילים ללא שום תזכורת! 
היו מקרים בהם היה שוני קל בין האסוציאציה למילה – כלומר התלמיד זכר את המילה, אך לא בדיוק מוחלט.

קחו דוגמה לכמה מהמילים האלו-

הצבע אדום – Kirmizi (קירמיזי)
לויתן – Balina (בלינה)

דרך לזכור
את המילה קירמיזי אפשר לפרק למילים 'קיר' ו-'מיזי' (נשמע כמו מיצי, חתול). אז איך מקבלים את הצבע האדום? לוקחים את מיצי (mizi) וזורקים אותו על קיר (kir) ויחד- kirmizi, אדום! (אף חתול אינו נפגע בהכנת האסוציאציות).

איך נזכור ש"בלינה" זה לויתן? אפשר לדמיין לוויתן שהוא בלרינה – רקדנית עם חצאית ורודה, מפזז לו. אז בלינה – הוא בלרינה – הוא לויתן!

ניסויים דומים ביצענו בהצלחה על שפות נוספות, עם תוצאות דומות (זכרון של כל האותיות ברוסית תוך יום, לימוד מאות מילים לאורך זמן ועוד).

באנגלית
הכנו לכם קרוב לאלף אסוציאציות מטורפות לכל המילים הנפוצות במבחן! אנחנו נחשף לכל מילה מספר פעמים, וממקורות שונים, ובכל פעם נזכר בה בעזרת האסוציאציה שלה.

אסוציאציה, באופי שלה, היא מאוד אישית. לכל אחד מאיתנו יש עולם דימויים אחר, תחביבים שונים, שמות שונים של חברים, חוויות עבר שונות ועוד. על כן נלמד גם כיצד ליצור אסוציאציות!

נניח המילה lethal – קטלני. אם לאחותי קוראים ליטל, יהיה לי איך לזכור את זה, כי אחותי קטלנית! (אני אדמיין אותה הורגת אנשים עם סכין בין השיניים, מרעילה בארות…)


 

מנה יומית 1

מנה יומית 2

מנה יומית 3

מנה יומית 4

מנה יומית 5

מנה יומית 6

מנה יומית 7

מנה יומית 8

מנה יומית 9

מנה יומית 10

מנה יומית 11

מנה יומית 12

מנה יומית 13

מנה יומית 14

מנה יומית 15

 

קורס פסיכומטרי בגישה אחרת

דילוג לתוכן