המדריך השלם למלגת לימודים מביטוח לאומי - ללקויי למידה ובעלי הפרעות קשב וריכוז - זינוק

המדריך השלם למלגת לימודים מביטוח לאומי – ללקויי למידה ובעלי הפרעות קשב וריכוז

המדריך השלם ל"סל שיקום מקצועי" מהביטוח הלאומי – לבעלי הפרעות קשב וריכוז.

סטודנטים לעתיד אשר מוכרים עם הפרעות קשב וריכוז עשויים להיות זכאים לשיקום מקצועי מהביטוח הלאומי. מרכז זינוק פועל כדי להכניס סדר בבלגן ולסייע לתלמידים לקבל את מה שמגיע להם. התהליך מורכב ממספר שלבים:

 1. הכנת תיק מסמכים לתביעה כללית לנכות ומילוי טופס תביעה 7801.
 2. ראיון בוועדה רפואית.
 3. קביעת אחוזי נכות.
 4. פגישה/פגישות עם יועצי השיקום.
 5. אישור חודשי.

הביטוח הלאומי מכיר בהפרעת קשב וריכוז ומאמין ביכולות של סטודנטים צעירים עם הפרעת קשב, ללמוד ולהשתלב בהמשך בשוק העבודה.

לפני שנכנסים לתהליך ישנם שני דברים שחשוב להבהיר:

 1. ביטוח לאומי מכיר בהפרעת קשב אך לא בלקויות למידה. הביטוח הלאומי יוצא מנקודת הנחה כי הפרעת קשב עשויה לפגוע בתחומים שונים בחיי היום יום ולא רק בלמידה ולכן ניתן לקבל על כך אחוזי נכות. לצערנו, תלמידים שאינם מוכרים עם הפרעת קשב אלא לקויות למידה בלבד לא יוכלו להגיש את התביעה.
 2. חשוב להיות אמיתיים. אנשים שאכן זקוקים לסיוע יקבלו אותו, אך אנשים שלא – מהר מאוד "ייתפסו ברשת".

הנה השלבים להגשת התביעה לביטוח לאומי בדרך לקבלת "סל השיקום המקצועי".

 • הכנת תיק מסמכים ומילוי טופס תביעה:

את טופס התביעה (ב/ל 7801) ניתן להוריד מהאתר של ביטוח לאומי או לקבלו בסניף הקרוב לביתכם. רק אם ועדה רפואית תמצא אתכם עם דרגת נכות של 20% ומעלה תוכלו לפנות לאגף השיקום בביטוח לאומי בבקשה למתן "שיקום מקצועי ".

לטופס התביעה לנכות כללית (7801) חשוב לצרף את המסמכים הבאים:

 • אבחון קשב מקיף ועדכני (לשים לב – אבחון דידקטי/פסיכודידקטי ומת"ל אינם אבחוני קשב)
 • חוות דעת פסיכיאטרית/נוירולוגית עדכנית ומקיפה.
 • אבחונים דידקטיים, פסיכודידקטיים ופסיכודיאגנוסטיים (במידה ועברו).
 • המלצות ממורים, גננות.
 • בכל תחום בריאותי יש לצרף את התיק הרפואי המלא מהעבר + מסמך עדכני ומקיף מרופא מומחה בתחום הרלוונטי. לדוגמא – אם הנכם סובלים מאסטמה יש לצרף אישורי עבר על טיפולים ומעקב אצל רופא מומחה וכמובן חוות דעת עדכנית לגבי המצב כיום.

כל המסמכים הרפואיים צריכים להיות מסודרים בסדר כרונולוגי.

ניתן להוסיף מסמכים גם לאחר הגשת המסמכים, עד הוועדה הרפואית כולל, אך לא לאחריה. ניתן לשלוח בפקס או להביא אתכם לוועדה.

 • ראיון בוועדה רפואית

תוך 60 ימים משליחת תיק המסמכים וטופס התביעה לביטוח הלאומי, תקבלו הביתה מכתב זימון לוועדה רפואית. בוועדה יושב רופא שמתמחה בתחום הבקשה שלכם: אם הבקשה היא על הפרעות קשב וריכוז, הרופא בוועדה יהיה פסיכיאטר (אם בנוסף יש לכם בעיה רפואית לדוגמא בעיית  שמיעה, תזומנו לוועדה נוספת עם רופא אף און גרון). בנוסף לרופא ישב בחדר מזכיר/ה שתפקידם לרשום ולתעד את הפרוטוקול. ניתן להביא אתכם הורה/רופא/עו"ד וכמובן שניתן להגיע לבדכם.

חשוב מאוד לתאר את דרך ומידת השפעת הפרעת הקשב והריכוז על תחומים שונים בחייכם – מבחינה חברתית, לימודית, תעסוקתית וריגשית. חשוב להדגיש את הדרך הקשה ופחות את התוצאה, כלומר, אם נשאלתם לגבי סיום י"ב עם תעודת בגרות – כדאי לספר על הדרך הקשה שעברתם כדי להגיע לזה – שיעורי עזר, התאמות לימודיות, טיפול תרופתי, טיפול ריגשי, שעות בלתי נגמרות של השקעה ועוד.

בהנחה והטיפול התרופתי (אם ניתן) בריטלין/קונצרטה או תרופות אחרות לטיפול בהפרעה, גורמות לתופעות לוואי מומלץ לומר זאת גם לרופא המטפל וכמובן בוועדה הרפואית.

הכנה לקראת הוועדה מומלצת, כדאי להכין עצמכם למצב בו תצטרכו לשתף את הוועדה באופן פתוח ולספר על התלאות שחוויתם בדרך כבעלי הפרעת קשב וריכוז.

חשוב לזכור:

 • חשוב חשוב חשוב לפעול בוועדה בצורה מסודרת! ארגנו לעצמכם טבלה שמרכזת את האבחונים שהגשתם. תדעו לספר כיצד לקויות הלמידה ובעיקר הפרעות הקשב והריכוז משפיעות על הלימודים שלכם ביחס לסטודנטים "רגילים". עוד הסבירו כיצד הפרעת הקשב משפיעה על חיי היום יום שלכם.
 • דעה רווחת של תלמידים שפונים לוועדה היא שבמידה והם משתמשים בריטלין יש סיכוי קטן ביותר שיקבלו את אחוזי הנכות הנדרשים. ההפך הוא הנכון – במידה הרופא המומחה בוועדה מתרשם שאותו אדם איננו מטופל תרופתית בגין הפרעת הקשב, ככל הנראה שיקבעו אחוזי נכות נמוכים יותר מתוך הנחה שככל הנראה הפרעת הקשב איננה ברמת חומרה שמצריכה טיפול תרופתי. יש לזכור לתאר את השפעות הטיפול התרופתי ובמידה וקיימות תופעות לוואי כלשהן יש לציין זאת!
 • הרופאים בוועדה לא נגדכם. הם אינם מכירים אתכם אך יכולים לעשות זאת בשתי דרכם:
 • מסמכים רפואיים ואבחוניים שתגישו.
 • שיחה אישית בוועדה.

לכן חשוב להגיע לוועדה מוכנים ולפרט ככל הניתן על הקשיים וההתמודדויות.

 • קביעת אחוזי נכות

תוך 30 ימים מהוועדה הרפואית תשלח הביתה הודעה עם אחוזי הכנות שנקבעו. דרגת נכות של 20% ומעלה יכולה לזכות (אם כי לא באופן אוטומטי) בקצבה חודשית/דמי שיקום של עד 2,200 ₪ בחודש. דמי השיקום נועדו כדי לכסות את הוצאות המחיה בזמן הלימודים והם ישולמו לכם, בתנאי שהנכם לומדים 20 שעות שבועיות לפחות. אם הנכם עובדים במהלך הלימודים ומגיעים לשכר מסויים ע"פ הטבלאות של הביטוח הלאומי, דמי השיקום יהיו נמוכים במקצת. בנוסף תודלו לקבל:

 • קצבת שיקום (מותנית במינימום 20 שעות לימוד שבועיות) – כיום עומד על כ- 2.200 ₪ בחודש.
 • סיוע בשכר לימוד (אוניברסיטאי) לשנת הלימודים האחרונה בלבד. במקרים חריגים (בדר"כ לבעלי 40% נכות ומעלה) יש אפשרות לקבל מימון מלא של עד 4 שנות לימוד.
 • סיוע בשכר דירה (בתנאי שהסטודנט מתגורר 40 ק"מ ממקום מגוריו) – עד תקרה של 1200 ₪ לחודש.
 • החזר הוצאות על שיעורי עזר – עד תקרה של 25% משעות הלימוד השבועיות.
 • הוצאות נסיעה – בהתאם לתעריף תחבורה ציבורית.
 • ניתן לקבל תשלומים רטרואקטיביים לשנה אחורה (מיום הגשת התביעה לשיקום).
 • מחשב נייד ומדפסת.

חשוב לדעת:

תוכלו לקבל החזר רק על שנה אחורה ולכן מומלץ להתחיל בתהליך עוד לפני שהתחלתם ללמוד.

 • פגישה/פגישות עם עובד סוציאלי באגף השיקום

לאחר שאושרה דרגת הנכות (רלוונטי רק ל- 20% נכות ומעלה), זה הזמן להגיש את תביעת השיקום לאגף השיקום ביטוח לאומי ולקבל זימון לפגישה עם עובדת השיקום. אפשר להתקשר למספר *6050 ולקבל הפנייה לסניף הקרוב לביתכם. הפגישה תערך עם יועצ/ת שיקום, עובד/ת סוציאלי/ת בהכשרה ומטרתה להבין באופן יותר מדוייק את מצבכם וכיצד אפשר לסייע לכם. יש לציין שמדובר בתהליך אישי ופרטני וכל יועץ שיקום בודק ומאפשר זכאות לפי המקרה האישי של אותו אדם.

ייתכן ותפגשו עם יותר מיועצ/ת אחת על מנת להבין טוב יותר את מצבכם, לאחר מכן יאשרו לכם את "סל השיקום התעסוקתי".

חשוב לדעת:

ייתכן ותתבקשו להביא פרטים על מפקדים או מעסיקים בעבר, כדי לראות מה יכולת העבודה שלכם בעתיד. בחלק מהמקרים התלמידים מופנים לאבחון נוסף במכוני אבחון והשמה כדוגמת "אדם מילא". האבחונים הנם תעסוקתיים שמטרתם לבדוק מהו מסלול הלימודים המתאים ביותר לסטודנט.

 • אישור חודשי

אחת לחודש יש להעביר ליועצ/ת השיקום דו"ח נוכחות בלימודים הכולל את הימים שלמדתם וקבלות על הוצאות שאושרו על ידם.

מספר דברים נוספים וחשובים!

 • השגת "סל שיקום מקצועי" מביטוח לאומי הוא תהליך ארוך, ועדיין תלמידים רבים שלנו סיימו אותו כך שהם יכולים ללמוד בתנאים נוחים ולהגיע להישגים.
 • במידה ונקבעה נכות הנמוכה מ- 20%, ניתן להגיש ערער לביטוח הלאומי תוך 60 ימים. לצורך ערער יש לצרף מסמכים עדכניים ומפורטים בתחום בו הנכם תובעים (לדוגמא הפרעות קשב – מומלץ שתהיה חוות דעת עדכנית ומקיפה נוספת מפסיכיאטר/נוירולוג).
 • בהנחה והערער שהוגש נדחה, ניתן לתבוע את הביטוח הלאומי בערער נוסף ואחרון דרך בית הדין לעבודה. על מנת לפעול בצורה זו יש להיוועץ עם עו"ד. ניתן לקבל סיוע משפטי חינמי בלשכות השונות בערי ישראל.

יישר כח ובהצלחה!

מחלקת ההתאמות של מרכז זינוק.

קורס פסיכומטרי בגישה אחרת

דילוג לתוכן